ביום שאחרי החגים נגמרים התירוצים וההבטחה שנתנו לעצמנו להשיל כמה ק"ג מיותרים שהתווספו מארוחת החג, שולחת אותנו ישירות למסלול המוכר של ספירת קלוריות, המנעות מממאכלים משמינים והרשמה לחדר כושר או לקבוצת הליכה.
כמעט תמיד זה לא ממש מספיק, בשלב כזה או אחר אנחנו חוזרים לסורנו ומעלים במשקל.
תופעת ה"יו יו" השנואה הזו, גורמת לגוף להיות בחרדה, הוא מבין שאין אוכל, נכנס למצב השרדות ומתחיל לאגור שומנים שאחר כך קשה עוד יותר מבדרך כלל להפטר מהם.
תחשבו על אדם שנכנס מתחת למים ואין לו אוויר, כשהוא יוצא מהמים והאוויר קיים בשפע , הוא נושם בצורה מאוזנת? רגועה? ממש לא. תחושת החוסר והמחנק גורמת לו לקחת נשימות עמוקות בתור פיצוי על מחסור האוויר שהיה לו.

ככה גם הגוף שלנו מגיב, כשהוא מרגיש מחסור, הוא רוצה פיצוי.
למה זה לא מספיק לעקוב אחר כללי הדיאטה שסך הכל הם מאוד מאוד פשוטים? לאכול פחות, לשתות הרבה וקצת פעילות גופנית?
הסיבה היא שאוכל הפך בעבורנו להרבה יותר מצורך תזונתי, האוכל התעטף בקליפות של משמעויות נוספות כגון פיצוי על מחסור באהבה. אני בטוחה שכל המכורות לשוקולד כמוני מזדהות עכשיו. אוכל ביחוד בישראל שידעה תקופות של שואה וצנע מסמל שפע, מסמל משפחתיות, ביחד ויש לו המון פן חברתי. אוכל, ביחוד משקאות ממריצים כגון קפה, משקאות אנרגיה למיניהם מאפשרים לנו תחליף לאנרגית חיים שאזלה לנו מבלי להתייחס לסיבה שגורמת לעייפות ולחוסר האנרגיה הכללית. אוכל עוזר לנו לדחוף רגשות קשים מתחת לפני השטח ולהמנע משעמום.

אז איזה צורך האוכל מספק לך?
תרגיל קטן לחוות את זה באופן אישי הוא פשוט לדמיין מצלמה שמצלמת את החיים שלנו בסרט. לחצו על כפתור הרוורס והריצו את הסרט בדמיונכם אחרונית עד לנקודה שבה אתם בדיוק לפני הביס הראשון של חבילת שוקולד שלמה, בדיוק לפני הפתיחה של המקרר בשעות הלילה הקטנות או לפני הכוס קפה העשירית. התבוננו בתחושות שעולות מהגוף וברגשות. ממש הזמינו אותן למלא את הגוף.
בדקו מה הצורך שקיים כרגע? מה הרגשות שמפעילים את האכילה?

השלב הבא הוא לנשום עמוק ולדמיין שאתם מתחברים למשאבים הפנימיים שבכם. לאהבה עצמית, אומץ, יצירתיות השראה. ממש דמיינו את כל תאי הגוף נשטפים במשאבים שלכם עד שתחושו מחוזקים.
שאלו שאלה פנימית איך אני יכול/ה לכבד את הצורך האמיתי שלי ולטפל בו בצורה תומכת ומעצימה. איך אני יכולה לטפל ברגשות הקשים שלי באמת ולא להדחיק אותם באמצעות אכילה.
בדקו אם אתם זקוקים לעזרה כלשהיא והסכימו לקבל אותה כדי להתמודד עם השורש לאכילה הרגשית. תאפשרו לעצמכם ניקוי וטיפול שורשי בגינה הפנימית שלכם, עיקרו את העשבים מהשורש במקום להמשיך לקטוף רק את העלים.
מובטח לכם שדיאטה כזו תחזיק מעמד, פשוט מכיוון שהגורמים לאכילה טופלו. הדחף לאכול כבר לא יופיע כי ניתקתם בין כל המשמעויות העודפות שהיו לאוכל ואוכל חזר להיות פשוט "אוכל" ותו לא. התוצאה היא שהפכתם לאדם רזה לא מתוך מחסור ומניעה אלא מתוך קילוף של המיותר כך שאתם חופשיים להתיחס לאוכל בתור צורך תזונתי ותו לא.